Stmívání - Stephenie Meyer

12. července 2017 v 19:00 | Renaiti |  Jste to co čtete...


Popravdě řečeno, nikdy jsem neměla vlastně úplně v plánu se do této knižní série pustit, protože na ni všichni neskutečně nadávají a říkají jaká je to slaďárna... No, ale v posledních pár týdnech mám takovou podivnou náladu na červenou knihovnu a všechny tyto romantické storky, že jsem se tomu prostě neubránila a řekla si, co by se mi jen mohlo stát. Konec konců, kdyby se mi kniha nelíbila, vždycky bych ji mohla odložit. Jenže to se nestalo, spíše naopak. Doslova mi ji museli páčit z rukou, abych se od příběhu vůbec odtrhla.

Opravdu jsem po všech těch kritikách jak na film, tak na knihy čekala, že ze čtení budu spíše otrávená. Aby jste mě správně pochopili, v nějakých 9-10 letech jsem byla naprosto unešená z Twilight sagy a svým způsobem mám ty filmy ráda dodnes, protože jsou částí mého dětství a nejsou zase tak špatné. Nechtěla jsem si tento dojem z nich proto pokazit jen kvůli knihám. Ale jak jsem již říkala, v poslední době romantiku celkem vyhledávám, tak jsem to chtěla zkusit. A můj verdikt je více než překvapivý.

Osobně mi kniha přijde jako jedna velká oddechovka - po vší té povinné četbě opravdu příjemná změna. Věty nejsou nijak složité a spletité, takže z nich člověk bez problému pochopí vše, co tím autorka chtěla říct. Navíc mě překvapilo, že to opravdu není jen bezduchý příběh bez nějaké hloubky. Zdálo se mi totiž, že autorka myslí poměrně dopředu a věci v knize do sebe hezky zapadají a čtenář je může skládat jako puzzle.

Filmy jsem viděla několikrát, takže jsem samozřejmě věděla jak to celé dopadne, nicméně musím se přiznat, že v knize je to úplně jiné. Připadá mí, že film je osekaný o hodně podstatných detailů a možná proto snad i místy působí dosti nereálně. Mezi řádky jsou situace totiž o trošku jiné a hlavně řádně popsané, takže čtenář ví nebo se to postupem času dozví, proč se postava zachovala tak, jak se zachovala.

Když už jsem u chování postav, je samozřejmě pravda, že Bella mi občas lezla na nervy svým chováním. Především tedy při útěku na tom letišti. Poznala jsem ji v trochu jiném úhlu pohledu. Její sarkasmus a pohled na věc dokáží zpříjemnit čtení. Jednou z věcí, která mi na ní skutečně vadila, bylo to, že ze sebe neustále dělala malé nemotorné hříbě. Opravdu je někdy těžké se zapojit do tělocviku, aby člověk někomu neublížil, ale ne na každé hodině, to mi skutečně připadá trochu přehnané. Za to jsem měla chuť jí nafackovat. Nicméně dala se jako hlavní hrdinka skousknout, setkala jsem se už i s mnohem horšími :D.

Ve filmech jsem byla obrovskou fanynkou Jacoba a neskutečně jsem vždy zuřila, když si Bella vybrala Edwarda. Nikdy jsem nechápala proč. Musím říct, že jsem to konečně pochopila. Knižní Edward je naprosto... aww... je úplně jiný než ten z filmu, mnohem lepší. Mnohem více je zde vidět, že mu je už poměrně hodně dlouhou dobu sedmnáct let a jeho mluva není taková, jako jeho vrstevníků. Rozhodně bych se na místě hlavní hrdinky nezachovala jinak. Prostě zakázané ovoce chutná nejlépe, ať si každý říká co chce :D

Dojem z knihy mi hodně kazí ta česká obálka. Nemám nic proti zelené barvě, jen ty černé keře nebo co to je s tím havranem tam, mi přijdou strašně nepřirozené. Snad jako by to navrhoval naprostý amatér - jméno, kdo má obálku na svědomí tam raději není uvedeno :D. Když se člověk podívá na originální obálku, je to naprosto jiné kafe a nutno podotknout, že v jednoduchosti je prostě krása. Když koukám i na další knihy a jejich vzhled, tato česká verze se mi prostě nelíbí.

Kdybych měla nějak rozumně shrnout celý dojem na knihu, je rozhodně pozitivní. Nějaké mouchy sice má, ale ukažte mi na dílo, které ne. Poznámky postav jsou vždy trefné a přinutí alespoň trochu pozvednout koutky do úsměvu. Navíc jsem z knihy byla velmi příjemně překvapena. Všeho všudy jsem na internetu našla jen pár dobrých recenzí - a to ani ne moc českých, spíše na anglických stránkách - takže jsem se knihy obávala, ale bylo to zbytečné, skutečně není tak špatná. Za normálních okolností bych dala 4 hvězdičky, nicméně Stephenie může poděkovat své báječné fantazii, protože Edward jí to u mě zachránil na plný počet! A co vy? Četl jste někdo Stmívání nebo z něj také máte strach? A koukali jste se na filmy?

Srovname.cz vám poradí, kde najdete tuto knihu Stmívání nejlevněji!

Moje reakce:
Čím více byl Edward v knize popisován ↓

Scéna na louce ↓

Edward si snaží namluvit, že je monstrum ↓

Bella utíká z letište ↓

Jamesův lov ↓
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 V zajetí knih V zajetí knih | Web | 12. července 2017 v 19:34 | Reagovat

Tak dlouho se na Stmívání chystám a pořád se ne a ne donutit! Musím tomu nechat volný průběh, ale teď jsem na to opět dostala chuť, když tu čtu tvou chválu. Tak snad se na to v září vrhnu.
Super recenze. :)

2 Renaiti Renaiti | Web | 12. července 2017 v 21:54 | Reagovat

[1]: Je to taková oddechová četba, která člověka dokáže přenést trochu jinam od jeho starostí a nakonec si třeba přeci jen řekne, že na tom zase není tak špatně, jako třeba Bella, která neudělá snad jediný krok bez toho, aniž by se jí něco stalo :-D Ne, je to opravdu taková pohodová četba, mohu doporučit, jen doufám, že tě kniha nezklame :-)

3 Elis Elis | Web | 14. července 2017 v 8:12 | Reagovat

Smívání jsem četla v origoš knížce v Aj, a strašně se mi líbila. Pak jsem začala číst v Čj, a ten překlad mě místy dostával :D
Ale kniha je to pěkná, mám jí ráda ♥

4 Renaiti Renaiti | Web | 19. července 2017 v 17:49 | Reagovat

[3]: Páni, tak to klobouk dolů! Asi se nejspíše tedy také kouknu po originále :D Překlad byl místy opravdu kostrbatý. Jen jsem nemohla porovnat jestli to tak nebylo i v originále, ale teď už tedy vím, že to tak není :-D Jo, jinak je kniha opravdu hezká :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama